venue burgee Menai Strait Regattas 2017 event burgee

Final 2016 Results


15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY RDYC Bangor Race Thru RWYC CSC PDSC MBBC Beaumaris HSC RMYC CYC RAYC Total Nett
1st Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1.0 1.0 2.0   1.0 (17.0 DNC) 2.0 (4.0) (3.0) 1.0   1.0 33.0 9.0
2nd GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 2.0 (4.0) 4.0   2.0 (17.0 DNC) 1.0 (6.0) 1.0 2.0   2.0 41.0 14.0
3rd Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 (5.0) 3.0 3.0   3.0 (17.0 DNC) 4.0 (7.0) 4.0 3.0   4.0 53.0 24.0
4th Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 3.0 2.0 (5.0)   4.0 (17.0 DNC) 3.0 (10.0) 5.0 5.0 RET   3.0 57.0 25.0
5th Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 4.0 7.0 8.0   6.0 (17.0 DNC) 6.0 9.0 8.0 RET (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 99.0 48.0
6th Albacore 1790 Uncle Albert Kevin Renshaw 1045 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0   5.0 (17.0 DNC) 5.0 11.0 8.0 RET 17.0 DNC   17.0 DNC 120.0 69.0
7th Tasar 988 Sunny Side Down Amy Finch 1023 7.0 RET 5.0 7.0   7.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 128.0 77.0
8th Laser Radial 166631   Joe Sargent 1135 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0   (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 139.0 88.0
9th Flying Dutchman 380 Jac O Roses Julian Bridges 879 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 4.0 RET 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 141.0 90.0
10th GP14 13113   J L Simons 1131 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 2.0 17.0 DNC   17.0 DNC 143.0 92.0
11th Phantom 1229 Serenity Steve Norris 995 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 156.0 105.0
12th Contender 445 Screming Ab Dabs Paul Green 1045 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 4.0 RET 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 157.0 106.0
12th Phantom 1263 Speedy Marie Alan Knock 995 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 4.0 RET 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 157.0 106.0
14th Wayfarer 7584 Deefarer Mark Bradshaw 1107 (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC)   (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 159.0 108.0
15th Wayfarer 8842 Seiriol Victoria Gillham 1107 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 161.0 110.0
16th Laser Radial 182633   Tony Copp 1136 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 170.0 119.0

RDYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 1/08/2016 at 11:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 11:35
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:16:37 1:13:19 1.0
2 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 1:27:13 1:17:07 2.0
3 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 1:24:40 1:21:01 3.0
4 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 1:25:57 1:22:15 4.0
5 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 1:32:22 1:23:26 5.0
6 Tasar 988 Sunny Side Down Amy Finch 1023 RET   7.0

Bangor - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 2/08/2016 at 11:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:20
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 2:01:13 1:56:00 1.0
2 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 2:05:41 2:00:16 2.0
3 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 2:13:13 2:00:20 3.0
4 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 2:18:02 2:02:03 4.0
5 Tasar 988 Sunny Side Down Amy Finch 1023 2:05:19 2:02:30 5.0
6 Wayfarer 7584 Deefarer Mark Bradshaw 1107 2:16:20 2:03:09 6.0
7 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 2:15:30 2:09:40 7.0

Race Thru - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 4/08/2016 at 10:30

Start: Race 6, Finishes: Elapsed time, Time: 11:09:28
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 166631   Joe Sargent 1135 2:00:30 1:46:10 1.0
2 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:52:28 1:47:37 2.0
3 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 2:00:04 1:48:28 3.0
4 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 2:03:01 1:48:46 4.0
5 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 1:57:12 1:52:09 5.0
6 Albacore 1790 Uncle Albert Kevin Renshaw 1045 2:05:03 1:59:40 6.0
7 Tasar 988 Sunny Side Down Amy Finch 1023 2:02:45 1:59:59 7.0
8 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 2:08:37 2:03:05 8.0

RWYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 4/08/2016 at 10:30

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Place Points

CSC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 05/08/2016 at 11:30

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:05
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:36:38 1:32:28 1.0
2 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 1:46:14 1:33:56 2.0
3 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 1:44:08 1:34:04 3.0
4 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 1:43:02 1:38:36 4.0
5 Albacore 1790 Uncle Albert Kevin Renshaw 1045 1:47:02 1:42:25 5.0
6 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 1:52:20 1:47:30 6.0
7 Tasar 988 Sunny Side Down Amy Finch 1023 2:01:20 1:58:36 7.0

PDSC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 6/08/2016 at 14:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 14:35
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Place Points
1 Flying Dutchman 380 Jac O Roses Julian Bridges 879 RET 4.0
1 Contender 445 Screming Ab Dabs Paul Green 1045 RET 4.0
1 Phantom 1263 Speedy Marie Alan Knock 995 RET 4.0

MBBC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 08/08/2016 at 11:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:05
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 1:43:57 1:31:55 1.0
2 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:39:55 1:35:37 2.0
3 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 1:42:16 1:37:52 3.0
4 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 1:50:15 1:39:36 4.0
5 Albacore 1790 Uncle Albert Kevin Renshaw 1045 1:49:55 1:45:11 5.0
6 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 1:50:20 1:45:35 6.0

Beaumaris - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 09/08/2016 at 14:00

Start: Race 6, Finishes: Elapsed time, Time: 14:25
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Flying Dutchman 380 Jac O Roses Julian Bridges 879 1:17:17 1:27:55 1.0
2 Laser Radial 166631   Joe Sargent 1135 1:46:59 1:34:16 2.0
3 Phantom 1229 Serenity Steve Norris 995 1:35:10 1:35:39 3.0
4 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:42:21 1:37:57 4.0
5 GP14 13113   J L Simons 1131 1:53:05 1:39:59 5.0
6 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 1:53:07 1:40:01 6.0
7 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 1:51:34 1:40:47 7.0
8 Wayfarer 8842 Seiriol Victoria Gillham 1107 1:53:29 1:42:31 8.0
9 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 1:53:06 1:48:14 9.0
10 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 1:57:44 1:52:40 10.0
11 Albacore 1790 Uncle Albert Kevin Renshaw 1045 1:57:50 1:52:46 11.0

HSC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 10/08/2016 at 13:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 13:33:34
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 1:31:43 1:21:06 1.0
2 GP14 13113   J L Simons 1131 1:34:24 1:23:28 2.0
3 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:29:00 1:25:10 3.0
4 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 1:36:55 1:27:33 4.0
5 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 1:33:37 1:29:35 5.0
6 Albacore 1616 AL-B Peter Briens 1045 RET   8.0
6 Albacore 1790 Uncle Albert Kevin Renshaw 1045 RET   8.0

RMYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 11/08/2016 at 13:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 13:35
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 1:21:09 1:17:39 1.0
2 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 1:28:10 1:17:57 2.0
3 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 1:37:48 1:28:21 3.0
4 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 RET   5.0

CYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 12/08/2016 at 12:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Place Points

RAYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 13/08/2016 at 12:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35
Rank Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Albacore 7915 Essex Girl Glen Hughes 1045 2:28:37 2:22:13 1.0
2 GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1131 2:45:49 2:26:37 2.0
3 Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1045 2:44:57 2:37:51 3.0
4 Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1107 2:56:52 2:39:46 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com