event burgee venue burgee

Menai Strait Regattas 2018

Menai Strait, Wales

Results are provisional as of 16:50 on August 11, 2018

15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Fleet SailNo Boat HelmName PY RDYC Bangor Race Thru RWYC CSC PDRC MBBC Beaumaris HSC RMYC CYC RAYC Total Nett
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 (4.0)   1.0 1.0 1.0 (21.0 ENS) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 35.0 8.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 1.0   (5.0) 3.0 2.0 (21.0 ENS) 3.0 (6.0) 4.0 5.0 DNF 3.0 2.0 55.0 23.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 3.0   4.0 4.0 3.0 (21.0 ENS) 2.0 (8.0) 2.0 5.0 RET 4.0 (21.0 ENS) 77.0 27.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 (21.0 ENS)   (21.0 ENS) (21.0 ENS) 21.0 ENS 3.0 4.0 1.0 3.0 2.0 2.0 21.0 ENS 120.0 57.0
Contender 2523 Bojangles Liz Potter 969 2.0   2.0 2.0 4.0 (21.0 ENS) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 157.0 94.0
Laser Radial 166631   Joe Sargent 1142 (21.0 DNC)   3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 195.0 132.0
Phantom 1229 Serenity Steve Norris 999 (21.0 DNC)   7.0 RET (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 200.0 137.0
Solo 4498     1143 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 211.0 148.0
Fireball 14844     953 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 212.0 149.0
RS200 628     1046 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 214.0 151.0
International Canoe 333 White Knight Tony Marston 920 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 215.0 152.0
Hornet 2178     958 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 215.0 152.0
Solo 4481     1143 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 216.0 153.0
International Canoe 262 Longbow Dan Skinner 920 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 217.0 154.0
420 54582     1111 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 217.0 154.0
Flying Dutchman 380 Jac O Roses Julian Bridges 879 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 218.0 155.0
International Canoe 303 Iconic Steve Fleming 920 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 219.0 156.0
Laser 179838 Laser   1098 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 9.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 219.0 156.0
Laser Vago 130     1071 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 10.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 220.0 157.0
International Canoe 26 Dickies Meadow Mike Halvey 920 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 11.0 RET 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 221.0 158.0

RDYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 30/07/2018 at 12:15

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 13:35
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 0:59:18 0:53:49 1.0
Contender 2523 Bojangles Liz Potter 969 0:54:37 0:56:22 2.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 0:58:38 0:56:29 3.0
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 1:07:57 0:59:58 4.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 ENS   21.0

Bangor - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 31/07/2018 at 12:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 13:35
Fleet SailNo Boat HelmName PY Place Points

Race Thru - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 01/08/2018 at 11:00

Start: Race 6, Finishes: Elapsed time, Time: 10:25
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 2:33:45 2:15:42 1.0
Contender 2523 Bojangles Liz Potter 969 2:23:33 2:28:09 2.0
Laser Radial 166631   Joe Sargent 1142 2:50:18 2:29:07 3.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 2:36:40 2:30:56 4.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 2:52:21 2:36:24 5.0
Phantom 1229 Serenity Steve Norris 999 RET   7.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 ENS   21.0

RWYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 02/08/2018 at 12:25

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 1:55:02 1:41:32 1.0
Contender 2523 Bojangles Liz Potter 969 1:42:32 1:45:49 2.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 2:00:11 1:49:04 3.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 1:53:40 1:49:30 4.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 ENS   21.0

CSC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 03/08/2018 at 13:15

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 13:05
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 2:16:54 2:00:50 1.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 2:19:45 2:06:49 2.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 2:16:07 2:11:08 3.0
Contender 2523 Bojangles Liz Potter 969 2:08:57 2:13:05 4.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 ENS   21.0

PDRC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 04/08/2018 at 11:30

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 11:35
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
Solo 4498     1143 1:47:42 1:34:14 1.0
Fireball 14844     953 1:35:17 1:39:59 2.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 1:45:09 1:41:18 3.0
RS200 628     1046 1:47:26 1:42:43 4.0
Hornet 2178     958 1:38:52 1:43:12 5.0
Solo 4481     1143 2:03:01 1:47:38 6.0
420 54582     1111 2:01:18 1:49:11 7.0
Flying Dutchman 380 Jac O Roses Julian Bridges 879 1:36:23 1:49:39 8.0
Laser 179838 Laser   1098 2:03:22 1:52:21 9.0
Laser Vago 130     1071 2:06:38 1:58:14 10.0
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 ENS   21.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 ENS   21.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 ENS   21.0
Contender 2523 Bojangles Liz Potter 969 ENS   21.0

MBBC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 06/08/2018 at 14:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 14:05
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 1:33:03 1:22:08 1.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 1:30:25 1:27:06 2.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 1:38:09 1:29:04 3.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 1:34:30 1:31:02 4.0

Beaumaris - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 07/08/2018 at 12:30

Start: Race 6, Finishes: Elapsed time, Time: 12:25
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 2:39:37 2:33:46 1.0
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 2:58:50 2:37:50 2.0
Laser Radial 166631   Joe Sargent 1142 3:01:59 2:39:21 3.0
Phantom 1229 Serenity Steve Norris 999 2:39:37 2:39:47 4.0
International Canoe 333 White Knight Tony Marston 920 2:32:05 2:45:18 5.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 3:03:35 2:46:35 6.0
International Canoe 262 Longbow Dan Skinner 920 2:33:53 2:47:16 7.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 2:55:07 2:48:42 8.0
International Canoe 303 Iconic Steve Fleming 920 2:39:23 2:53:15 9.0
International Canoe 26 Dickies Meadow Mike Halvey 920 RET   11.0

HSC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 08/08/2018 at 10:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 10:35
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 1:43:56 1:31:44 1.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 1:42:37 1:38:52 2.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 1:43:03 1:39:17 3.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 1:49:38 1:39:29 4.0

RMYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 10/08/2018 at 11:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 11:05
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 2:26:54 2:09:39 1.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 2:22:34 2:17:21 2.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 DNF   5.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 RET   5.0

CYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 10/08/2018 at 11:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 11:05
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 1:11:42 1:03:17 1.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 1:06:49 1:04:22 2.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 1:12:30 1:05:47 3.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 1:09:49 1:07:16 4.0

RAYC - 15 Handicap Dinghy up to PN 1177 Class - 11/08/2018 at 11:00

Start: Race 8, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35
Fleet SailNo Boat HelmName PY Elapsed Corrected Points
GP14 13513 Sea Lord Tim & Lynda Scott Wilson 1133 2:12:23 1:56:51 1.0
Wayfarer 7286 Sunny Side Up Mark Finch 1102 2:15:01 2:02:31 2.0
Albacore 346 Lyra Silvertongue Andrew Willatt 1038 ENS   21.0
Albacore 8186 Albinoni Stan van den Berg 1038 ENS   21.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com